ATATÜRK KÖŞESİ
YOZGAT VE SORGUN SON DAKİKA HABER

 

Duyuru

DUYURU PANOMUZ

SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ


KARABALI KÖYÜ SON DAKİKA HABER

İLETİŞİM İÇİN:

kr66kr@hotmail.com

KURUCUSU

KAZIM KASIMOĞULLARI************

SİVAS ŞEHİTLERİ

TÜRKÜ SEVDASI

REKLAMLARBULUR SONDAJ HACI ALI ALTIN TAS VE OGULLARI CEP: 0535 253 59 38 YER YOZGAT YAMACLI VE BOGAZLIYAN

SUYA ULASAN TEK YOL BULUR SONDAJ.!


  MUHARREM ORUCU

  Paylaş

  karabalininradyosu

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 820
  Yaş : 36
  Nerden : YOZGAT SORGUN KARABALI KÖYÜ
  Kayıt tarihi : 05/10/08

  default MUHARREM ORUCU

  Mesaj tarafından karabalininradyosu Bir Paz Ocak 10, 2010 10:32 am

  Gelenek olarak Muharrem orucu, Kurban Bayramından 20 gün sonra Muharrem`in 1. günü başlar. 2006 yılında 31. Ocak tarihi Muharremin başslangıicıdır.
  İIlk 10 gün boyunca oruç açımında da su içilmemeye çalışılır. Su yerine hoşaf, meyve suyu gibi sulu içecekler içilebilir. Oruç süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez; Düğün-nişan-sünnet törenleri yapılmaz. Karıi koca cinsel ilişkileri kesilir; kurban kesilmez ve et yenilmez. Matem boyunca hiç bir canlıya eziyet edilmez. 12 gün süren matem orucunu herkes kendi gücüne, sağlığına ve maddi olanaklarına göre tutar. Oruç açıimıinıin –dakikalarla belirlenmiş- belirli bir saati yoktur. Genellikle akşam karanlıik olduğunda oruç açılır. Açlık giderilip duyuncaya kadar yenir.
  Sağlığı yerinde olanlar oruç tutarlar. Sağlığı yerinde olmayanlar orucu tutmazlar ama diğer görevleri yerine getirebilirler. Bu onlar için oruç tutmuş kadar makbuldür. Amaç, kendine eziyet ya da kötülük yapmak değil, yapılabilecek kötülüklerin zulümlerin ve katliamlarıin bir daha tekerrür etmemesi için anmak ve unutmamaktıir.
  Matem boyunca eğglencelerden ve zevk alıinan şseylerden uzak durulur. Bazıi yörelerde sakal kesmemek, yıikanmamak gibi adetler oluşsmuşssa da, matemin dıişs görünüşsle değgil, gönülde Hz. Hüseyin`in uğgradıiğgıi haksıizlıiğgıi yad etmek ve haksıizlıiğga karşsıi gelme geleneğgini yaşsatmak mateme daha uygundur. Kimsenin kalbini kıirmamak, eli ile dili ile kimseyi incitmemek, gözü ile kimseye kötü gözle ve niyetle bakmamak kıisacasıi nefsini terbiye etmek matem orucunun temel ilkesidir.
  12 gün Muharrem Orucu tutulduktan sonra Muharrem Ayıinıin 13. günü kurbanlarıi tığlanır ve AŞURE dağgıitıilıir.Kurban İImam Ali Zeynel Abidin`in Kerbela Katliamıin`dan kurtuluşundan duyulan şükranı belirtir.
  NASIL NİYET EDİILİIR?
  "Bismi Şah. Allah Allah. Erenlerin hikmetine. Er Hak- Muhammet-Ali`nin aşkına. Hz. İImam Hüseyin efendimizin susuzluk orucu niyetine. Kerbela Şehitleri'nin temiz ruhlarıina matem orucu niyeti ile Hz. Fatma anamızın şefaatine. 12 imam, 14 masum-u pak efendilerimizin şsevkine, 17 kemerbestler hürmetine. Hazır ve gaip gerçek erenlerin yüce himmetleri üzerimizde hazıir ve nazıir ola. Yuf münkire. La`net Yezid'e. Rahmet mümin'e Allah eyvallah. Hü"


  desdeklerinizi bekliyorum....!!!


  İLETİŞİM İÇİN:

  turku.sevdasi@hotmail.com.tr

  kr66tv@gmail.com

  karabalininradyosu@mynet.com

  WEB ADRESLERİM:

  http://www.karabalininradyosu.tr.gg

  http://karabalininradyosu.forummum.com

  http://www.livestream.com/kr66tv

   Forum Saati Paz Şub. 26, 2017 12:19 pm